I vintras blev vi bekanta med ett härligt par från Skärhamn. Ralf och Maggan. Vi tillbringade ganska många dagar på samma camping kring juletid och sedan på en ställplats när vi var på väg hemåt. Igår hade vi förmånen att få gästa dem på hemmaplan, i Skärhamn.
Vi började med en lunch tillsammans nere i hamnen. PaterNoster serverad en halstrad långa. Det var riktigt gott och prisvärt.
Sedan blev det lite sightseeing. Både i stan och med personbil. Vi for bland annat ut till Klädesholmen. Där kändes det väldigt skönt att inte åka husbil!
Det syns inte på bilden men kyrktornet har ett rep hängandes under de två fönstren i tornet. Det det ut som om kyrkan är glad 🙂
Sen tillbringade vi dagen på vännernas altan och njöt av en ljuvlig sommarkväll med en fin solnedgång. Alldeles stilla. Och lugnt.
Härligt med vänner som ni blivit bekant och som bor så fint!
Ha det gott/SolKram
Eller hur! Häng med på övervintring så ska jag presentera er 😉👍
Detsamma. Kram
Vad trevligt att hålla kontakten med vänner man träffar på detta vis.
Skärhamn, ja där har min manlige ägare varit många ggr och njutit av sol, bad och värme så hoppas ni gör detsamma.
Oj då har ni verkligen njutit när ni varit där. Bad är det alldeles för tidigt för, för att njuta av… Än… 🙂
Tjörn, Orust och hela Bohuskusten är nog vår favorit sommartid. Vi har funderat på en tur mot Tjörn efter midsommar och då besöka Pilane, som vi tycker är en häftig konstutställning.
Se där, så det låter! Då kommer ni förhoppningsvis få härliga dagar. Det är ju så vackert där.
Sånt är ju jättetrevligt att bli bekanta och kunna åka o hälsa på när man är i faggorna :-)) Ser fint ut där. Kram
Ja tänk vad husbilen har gett oss. Både vänner och upplevelser
Kram