Redan i torsdags åkte vi upp till Mockfjärd och vår dotter Ida och hennes Daniel. De har köpt ett annat hus som de håller på att rusta och stöka runt i. Vi åkte upp för att hjälpa dem lite.
Fredagen ägnades åt röjning ute. 5 av 7 äppelträd blev beskurna. Bärbuskar gallrades. Hallonsnåret började anta form av hallonhäck och Spirean jämnades med marken.

Det syns inte så mycket men det blev en jättestor skillnad.
Idag har det blivit inneaktiviteter. Jag har bla slipat ett gammalt bord
Göran och Ida började lägga golv uppe i hallen
Nu slappar vi i tv-soffan med god mat och dryck innan det blir ytterligare ett ryck i morgon, innan vi far hemåt igen.
Vad roligt att kunna hjälpas åt på detta vis. Mina ägare vet verkligen hur mycket de uppskattar all hjälp de får från sina föräldrar.
Det är ju roligt att få hjälpa ”ungarna” och också få se hur dom får det. Och lägga sig i.. Lite… 😉
Med hus finns alltid något att göra!
Kram
Ja, o ja! Det känns skönt att vi själva inget har längre. Det är mysigare att njuta av barnens hus/trädgårdar 😀
Kram
Självklart är det jättekul att få hjälpa till vid renoveringar och byggnationer. Vi var och hjälpte vår äldsta son Christoffer när dom byggde sitt stora hus för 2 år sen. Vi stannade i 3 veckor 🙂 Det blir säkert jättefint för era ungdomar också. Kram
Tänk om vi har haft möjlighet att stanna så länge, så bra det skulle varit för det är roligt att få hjälpa dem! Kram
Det kändes som att det verkligen fanns mycket göra.
Kram
Grunden är fixad sen jobbar de sig uppåt. Om 5 år är det nog klart 😉
Kram