I torsdags kom goda vänner från Borlänge på besök. De har semester och ute och luftar sin husvagn lite. Naturligtvis bor vi också här på Hätte Camping, när de är här. De fick dessutom platsen bredvid oss. Vi åkte till Smålandskräftan på kvällen och köpte lite god kvällsmat. För oss blev det en gigantisk räkmacka, en Vräkmacka.
Fredagen ägnades åt bla shopping på stan. Grillning på kvällen och Carcassonne sällskapsspel. Idag, lördag, har vi besökt Illerns naturreservat samt tagit årets första dopp hemma o Sverige. Vi fick också oväntat besök av ytterligare Borlängebor. Fd grannar (och arbetskamrat) kikade förbi
Det var som när vi var och hälsade på er på campingen. Då hade vi också turen att få platsen bredvid er :)) Ha en fin helg. Kram
Ja platsen bredvid är ”våran gästplats” och väldigt roligt när vi får besök. Kul om ni också kommer igen!
Kram
Såna där oväntade besök är verkligen trevligt!
Alla besök är kul Både väntade och oväntade 🙂
Gäller att ha kaffe hemma. Men alltid kul med besök
Vi har oftast inte gevalia (trots att reklamen säger attdet är det man bjuder på) Jag gillar Arvid Nordkvist 🙂 Oavsett kaffe är det alltid kul med besök
Vräkmacka ser bra ut!
Kram
Den inte bara såg god ut utan den var det också
Kram
Vi får stanna till och ta Take away. med den räkmackan.
Kram
Det tycker jag ni ska göra
Kram
Har också tagit första doppet i Sverige 🙂 Så många fina platser det finns i vårt avlånga land…..ur ska man hinna med att se allt ? Visst är det kul med besök ….väntade eller oväntade.
Visst finns det många svenska pärlor. Och hittar man dem dessutom i närområdet är det ju perfekt. Och kaffepannan är på …. !