Helgen har varit jätteskön. Vi har mest bara myst med vår yngsta dotter som hälsat på. Ätit gott, suttit i solen och bara haft det bra.. Tyvärr blir det inga bilder eftersom min mobil for i golvet med dunder och brak. Både skärm och kamera brakade ihop…..
Idag har vi kollat lite inför vår Romresa, bla bokat ”gå-före-kön-biljetter” till Vatikanmuseerna, Sixtinska Kapellet och St Peterskyrkan. Det ska bli spännande att se all historia och vackra byggnader i verklighet. Ett par sköna skor och någon vattenflaska, så tar vi oss an detta kulturhistoriska område.
Trevligt! Själva fick vi boka av Israelresan. Det gör faktiskt ont. Nöden har ingen lag.
Kram
Väldigt trist att ni fått ställa in den resan. Israel finns kvar så jag hoppas ni kommer dit en annan gång
Kram
Köp en ” riktig ” telefon!
Absolut. En man kan ringa med 😃
Kul med rese planer men trist med mobilen😁.
Kram
Rom ska bli spännande att uppleva. Inte lika spännande med ny mobil dock….
Kram
Trevligt med reseplanering 🙂 Själva har vi inte kommit så långt på det området ännu, men kanske dags att börja 🙂 För vår del blir det dock med husbil mot något land….Tyskland och kanske mot Polen….beror mycket på vädret fram över. Ha det gott!
Att planera är alltid roligt. Tyskland och Polen kan erbjuda mycket vackert under hösten. Lycka till med era planer
Kram
Vi gick i ”änglar och demoner”s spår när vi var i Rom. Ett kul sätt att flanera runt, vi såg massor av platser vi kanske annars inte gått till och massor av kyrkor vi definitivt inte hade besökt annars.
Det finns en lite kannibalisk kyrka där man dekorerat hela kyrkan med människoben, fanns inget annat ställe att lägga de på…🙄
Hoppas ni får en skön o givande resa!😎
Lycka till med ny mobil oxå… 😳
Men hu en kanibalkyrka! Den hoppar vi nog över. Får vi uppleva Vatikanen så är jag sen nöjd med att bara strosa runt och uppleva folklivet
Kram
Absolut värt ett besök. På Tripadvisor värderas den till en fyra!https://www.google.se/search?ei=VJHhV6XHKuyp6AT2x6aYDQ&q=capuchin+crypt+rome&oq=church+of+bones+rome&gs_l=mobile-gws-serp.1.0.0i71k1l5.0.0.0.91272.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0….0…1c..64.mobile-gws-serp..0.0.0.J3NGzOVDz60
Tack! Då får vi se in vi hamnar där 👍
Mysigt hela Rom är som ett enda stort museum. Vart man än går finns det saker att titta på. Ni kommer få det härligt, ha bara rätt klädsel på, inga shorts varken man/kvinna hos Påven😀
Kram
Tack för påminnelsen om linne etc Det ska bli spännande att vandra omkring
Kram
Ni kommer få en fantastisk resa. Det finns massor att upptäcka. Har varit där många gånger, men jag har kvar en hel del att titta på.
Kan tro att vi också har massor kvar när vi åker hem. Det finns väl massor att uppleva och göra
Kram