Dags att rulla igen.
Vi har ju varit hemma i flera dagar. Idag for vi därför till Alingsås. Bo i Husbil, Anna och Roger är här och vi har inte setts sedan mellandagarna så vi hade mycket att prata om. Vi tog en cykeltur genom alla grönområden. Över bäckar och vattendrag.
Genom parker. Och kullerstenslagda gator. Både kul och intressant att se Alingsås på nära håll. Många gånger har vi ju bara passerat förbi på E20. Nån gång har vi stannat för att köpa pizza på vår väg till Göteborg och Stenaline. Vi är på väg till Göteborg och Stenaline nu med. Och pizza blev det också till kvällsmat. Men vi stannar över natten här på Savannen, så vi får hänga lite mera med våra goa vänner.
Förresten. Undrar vart vi ska parkera. Är vi husbil eller personbil klass II?
I morgon far vi vidare. Till Göteborg. Till Stenalineterminalen. Till Tyskland. Vi ska vara med i #Strandkorgsutmaningen2019. Där reser vi runt och besöker olika ställen i N Tyskland under en vecka. Vi, 7 husbilsekipage, kommer även att få utmaningar där vi tävlar mot varandra. Här är en Presentation av deltagarna i Strandkorgsutmaningen
@stenalinesverige @stenaline_se
Det ska bli kul att följa med er på avstånd genom Tyskland. Nu blir jag fundersam, är eran bil högerstyrd?
Kram
Kul att ni hänger med. Hihi bilden blir spegelvänd i mobilen. Tänkte inte på det innan jag publicerade bilden. Du är uppmärksam sent på kvällen du. 👍😀
Kram på er
Ser ut som en trevlig resa! Ha dé gott!
Tack. Det ska bli spännande och annorlunda att resa på ”gruppresa” med husbilen. Detsamma till er
Högerstyrd husbil, nu har ni nog bytt bil..😀.
Nu när ni är i Alingsås så missade ni väl inte att se kvällens handboll på plats 😉.
Både jag och ägarna följer med på er säkert väldigt trevliga Tysklandstur.
Haha ja det blir ju spegelvänt med mobilen. Nej du, nån handboll blev det inte. Kul ni är med