Igår tog vi en cykeltur runt hela Peniche. Det var en riktigt trevlig tur. Vi började neråt hamnen och den gamla försvarsmuren.
Sedan fortsatte vi västerut, genom gränder och smala gator. Så småningom kom vi till Cabo Carvoeiro och fyrhuset. Här satt vi och tittade. Länge. På vågorna. Klipporna. Vassa. Och mjuka.
Sedan fortsatte vi på den nordliga sidan av halvön. Och den fantastiska kustlinjen fortsatte även där. Jag kan nog inte se mej mätt på dessa vyer.
Tillbaka på ställplatsen bytte vi plats, så vi fick en med mera kvällssol. Vi bestämde oss också för att stanna till lördag. Vi trivs här. Med franska, tyska o h svenska grannar. Och en hel del surfare i sina vans och plåtisar, som åker iväg på morgonen och kommer tillbaka på kvällen. Alla lever vi olika – men härliga – liv.
Ser fantastiskt ut. Dessa klippor, alltså förstår att ni bara sitter och njuter. Underbara vyer!
Ni får ta ett stopp här när ni kommer till Portugal
Det kommer vi garanterat att göra!
👍👍
Nog verkar det där bättre än analkande vinter och jobb hemmavid,eller ?? 🙂
Ha det gott o njut av Lyxlivet/Kram
Joo du! Jobbet saknar vi inte alls. Inte vinter och kyla heller!
Kram
Verkar vara en trevlig stad med vackra vyer!
En positiv överraskning för oss. Trivs väldigt bra här kanske för att klipporna och havet alltid skiftar.
Förstår att ni inte kan se er mätt på dessa fina vyer…och jag förstår er ☺️Kram till er
Det är ju så spännande eftersom färger etc varierar efter om det är sol, halvskugga eller mulet. Och havet varierar ju ständigt
Kram
En fråga:☺️Har du lagt ut hur du gjort kartan ni har på bloggen, hur du gjort den? Skulle gärna testa att göra en sån men vet inte hur man gör 😂Har du inte lagt ut kanske du ids 😆Göra en förklaring så jag förstår 😂Ser lite svårt ut 😖Kram
Oj. Jaha då måste jag ju börja tänka! 🤔😜
Kram
Haha ojdå…inte meningen att sätta dig på pottkanten :))
Ska fundera lite, men jag kanske ringer dej. Lättast att förklara då. Kram
Härligt att cykla!
Kram
Ja med cykel tar man sej fram och får en ganska stor aktionsradie
Kram
Vilken underbar kust med de branta klipporna. Att de inte får någon fisk spelar kanske inte någon roll, dom gör kanske som ni gör, bara njuter fast med ett spö i handen hihihi
Tydligen har det ramlat ner lite snö i smålandstrakten runt 15cm! Än så länge har vi klarat oss
Kram
Alla har vi lite olika varianter på avkoppling. Ja men jag hörde det! Usch och fy! Hoppas ni slipper ett tag till
Kram