Igår lämnade vi Haparanda Hamn. Vi har haft några riktigt härliga varma dagar där. Nu ställde vi kosan till Kukkolaforsen. Den forsen ligger precis på gränsen till Finland, i Torne älv. Här finns mycket aktiviteter och det mest kända är nog Sik-håvning.
Denna staty är smidd av smeden Erik Vargtand och invigdes sommaren 2016.
Bland alla Fiskebodar och andra lidrer, finns det gamla klocktornet från 1880 kvar. Det användes för att visa fiskarna när det var dags att byta skift.
Här finns också ett par gamla kvarnar och ett fiskemuseum
Vi stod över natt här på campingen och då blev det så klart en möjlighet att få smaka goda lokala rätter till middag.
Till förrätt (nedersta bilden) åt vi Kukkolatapas, Siksallad med sikrom, gravad lax, panerad löja, renhjärta från Soukolojärvi och soukisrökt renstek. Till varmrätt åt vi Dopp i Kopp. Traditionell tornedalsk sommarrätt med Gravad lax, Rökt sik, Västerbottenost och kokt potatis. Detta doppas i koppen med smält smör och lök o örter. Till dessert blev det kaffeost med varm kanelsås och hjortronmylta. Behöver jag säga att jag blev mätt?!
Campingen är 3-stjärnig, har bra servicehus och dusch och bastu ingår. Tömning fyllning och tvättstuga. Bra utrustat kök. Prisnivå i tre olika nivåer beroende på vad du vill ja på tomten. Vi valde ”standard” med bara el för 290:-/natten.
Där skulle jag inte ha svårt att finna mig till rätta. Jag älskar både Norrland och norrlänningarna.
Fortsätt att njuta av det goda Norrland.
Kram
Här var det lätt att trivas.
Kram
Där har vi aldrig vart!
SolKram
Det rekommenderas om ni åker norrut vid nåt tillfälle
Kram
Ni njuter verkligen av livet, det är gött att se och läsa! Så mycket god fisk ni äter, spännande varianter.
Norrland bjuder på mer än jag trott och hoppats. Och fisk är ju alltid gott 😋
Vilken häftig meny! Fast vi hade nog inte ätit så mycket av det 😂😂😂 renhjärta.. hmmm men det såg väldigt gott ut 😝
Ha en fortsatt trevlig tripp! Kram
Det är kul att prova nåt nytt och till 98% var det väldigt gott 😋.
Detsamma till er
Kram
Vi instämmer att det är fint vid Kukkolaforsen
Kram
Jag hade inga förväntningar men nog var det vackert där. Och vilket brus från forsen, hela tiden
Kram
Misstänker att t o m mina ägare som ofta vill ha nära till stakren hade trivts där uppe bland lugnet.
Det skulle de med all säkerhet göra. Du får ta dem med på en långresa nåt år.
Aj, stakren = staden 😀
Hihi ja jag funderade vad det kunde vara för typ av ren
Vilken härlig bild på forsen!! 🙌🏼 mycket känns så gammaldax där uppe i norr…
Tack. Ja här känns det som om man verkligen tagit tillvara det gamla, genuina och gjort det lite modernt. I dagens stress-samhälle känns det väldigt skönt tycker jag.
Ni fotade också den mest fotade fiskaren😉 Det är häftigt med forsen där, häftigt var det när vi var där sist och stora isflak flöt förbi. 😂Ni ser ut att njuta o det är bra 👍Kram vi ses
Ja han hade inte så mycket konkurrens 😀 Att se isflaken måste varit häftigt att se.
Det gör vi!
Kram
Vad spännande med lokala tapas! Hjärta har jag aldrig ätit. Hur smakade det?
Renhjärta påminde om torkat rökt renkött tyckte jag. Lite hårt och med mycket god röksmak (inga rök-aromer där inte)