Idag fick vi en solig och fin dag. Det har rullat in fordon hela dagen. Igår hade mässan 3170 besökare och idag var det 4380 besökare, enligt Elmias information.
Tabbert har en mycket fin husvagn med ”slide-out” som skapar mycket rymd inne i vagnen. Så vill man ha golvyta är detta verkligen nåt att kika på.
Det gör även Concordes gigant. Lyx och flärd. En husbil i storleken STOR. Det kändes som en trerumslägenhet på 6e våningen med plats för bilen i garaget. Och ingen liten pluttbil där heller. Prislappen landade på drygt 6,7 miljoner
Det finns också en del tillbehör och här ett axplock.
Kama visade två elcyklar med rejäla däck som kostar knappt 14 000 kronor.
När mässan stängt tar kvällsaktiviteterna vid. Bland annat kan vi lyssna på Elvis
En stor dag på Elmia.
Kram
Grattiskram
Ser att du fotat från samma ställen som jag just här 🙂 Jättekul att få se detta live också. En häftig mässa inomhus dessutom 🙂 Kram till er båda sötisar
Haha, kan det vara så att vi tänker lite lika 😀
Kram tillbaka till er 😘
Imponerande hur bra allt fungerar när jag fått komma hit. Ägaren säger dessutom att det var sådär lagom med folk igår för att kunna se en del.
Ja igår var det ”lagom” med folk (vad nu det är…..) Jag håller med och blir imponerad av organisationen även om jag vet att CaravanClub parkeringsvakter fått kritik. Det är ju aldrig ens fel att två trätar
Ha det fortsatt gott i mässvimlet!
Roligt att få se så många bilder från Elmia. Galet stor verkar den Concorden vara, tur att vi alla har olika behov eller hur. Kul ”porslin”.
Kram
Concorden är som sagt gigantiskt men är det det enda boendet man har, så… Varför inte?
Lite dåligt med tillbehör i år tycker jag. Ifjol var det lite bättre.
Kram
Finns mycket att se där,men ni har ju missat ADRIA-Montern! 🙂
Men Concorde går ju lika bra det med 🙂
Varm BMW-Kram
Nej du förstår att i Adriamontern var det så fullt i folk, att jag inte kom fram 😂 Njä, inte kan man väl välja den giganten framför en smidig liten bil 🚗
Carthagokram
De där allra största lyxigaste husbilarna är kul att titta på, men inget för oss att köra runt med 😉