Calonge/Platja D’ Aro 

I söndags, den 18/6 lämnade vi Blanes och for till Camping Cala Gogo. Den ligger egentligen i Calonge, men eftersom ingen vet vart det ligger brukar vi säga att den ligger i Platja D’ Aro. Det skiljer 2 km mellan orterna. Vi besökte denna Camping första gången för 7 år sedan och har återvänt alla år, utom 2011 Det var också här vi första gången träffade våra goda vänner Tobbe och Kerstin. De gillar stället lika mycket som vi.

När vi kikat ut varsin plats, så drog vi ner till stranden. Stranden som inte har sand, utan smågrus och är så underbart vacker med klippor och pinjeträd. Även här är det förstås alldeles ljummet i havet.

Eftersom vi har varit i trakten tidigare ”måste”  vi inte upptäckta närområdet.  Vi visste därför vart vi skulle styra kosan då vi skulle äta middag.  Vi cyklade in till Palamos som ligger ca 5 km norrut.  Där besökte vi en av de Guide Michelin-krogar som finns där. Nu blev det ett besök på La Gamba.  För 39,95€ per person (inklusive vin) åt vi en fantastisk middag. Till förrätt fick vi fyra olika Starters.

En mycket god Gaspacho,  Rökt bläckfisk med smält rökt ost, Laxtartar och Gambas.

Till varmrätt fick vi musslor, bläckfisk, två olika sorters fisk samt en languster.

Desserten gick inte heller av för hackor. Dels en med olika tårtbitar samt en fruktsorbet som serverades i en halv vinflaska. Det som ser ut som korken, är en annanasbit. Efter det en vattenmelonshot med två olika tryfflar 
En helt fantastisk meny!

8 reaktioner till “Calonge/Platja D’ Aro 

  1. Vår plats som vi hade, och några till runt omkring var verkligen toppenplatser med gräs. Övriga platser gav ett trångt intryck och var inte heller gröna. Orten och naturen som sådan är jättefin.
    En stor midsommarkram

  2. Den kusten har vi också besökt men inte per husbil, får lite ”hemlängtan” när vi reser ”med” er. Maten ni fick såg helt ljuvlig ut 😍

  3. Efter att ha sett det inlägget är det nog dags att fixa något att äta, även om det inte blir i nivå med er mat!

Kommentarer är stängda.