Sushi är ju otroligt gott och eftersom vi fick ett Sushi startkit i julklapp tänkte jag att vi skulle prova på att göra egna. Jag har haft en bild av att det var väldigt tålamods-prövande men det var det inte. Jag kokade riset enl anvisning och sedan gjorde jag makirullar. Två rullar blev fyllda med majonäs, stora räkor, avokado, gurka och lite rostad lök.En rulle hade jag majonäs, lax och avokado i. Och så gjorde jag en utan sjögräsark och ris – där lade jag kallrökt lax på en gladpack. Sedan bredde jag på mjukost med pepparrotssmak, rullade ihop och strödde sesamfrön runt. De fick ligga i frysen ca 40 minuter innan jag skar upp dem
Jag gjorde också två med räka och två med lax. Sedan var det bara att skära upp i lagom tjocka bitar. Servera med inlagd ingefära och soya med lite extra wasabi i.
14 reaktioner till “Hemmagjorda sushi”
Kommentarer är stängda.
Jättefina! Vi hade en period när vi gjorde sushi själva. Jättegott och ganska kul. Får se om det blir igen, vi har ju de där små mattorna kvar 🙂
Tack Ja jag gissar att det blir periodvis, för lite pyssel var det ju allt. Men så goda har jag nog aldrig ätit 🙂
Sushi är gott, speciellt hemgjorda!
Kram
Jag verkligen – det överträffade alla förväntningar och det blev så mycket att vi har kvar kvar till lunch idag 🙂
Kram
Åhh! Det här kommer jag att prova! 🍣
Ja det tycker jag verkligen – eller också gör vi här nere när ni kommer 🙂 (Så kan vi köpa pizza till Daniel)
Kramar
Oj vad proffsigt det såg ut! Ja, sushi är jättegott. Vi hade ett startpaket vi med, men det blev liggande i flera år och hade alltså gått ur tiden. Åkte i soporna, och sen dess har vi aldrig ”försökt” göra själva. (Om man nu kan kalla det att köpa ett startkit till sushi som ett ”försök” 😉 )
Tack – bättre lycka nästa gång 😀
Ååååh va gott,vi är riktiga Sushi-Lovers vill jag lova!
Men vi har aldrig gjort själva 🙂
Ha det gott o njut i SnöYran …..Kram
Testa vetja – det var kul, lite pyssligt men inte såå farligt. Och mycket blev det!
Solskenskram från Södern 😉
Säkert kul att testa om man gillar sushi. För min del skulle det nog bli pizza också :-D. Kram
Det är nog lite som med surströmming – antingen gillar man det eller inte 🙂
Fast pizza är ju åxå gott….
Kram
Jag har ätit sushi några gånger, mannen min vägrar. Han har nog fått för sig att det alltid ska vara rå fisk i. Jag ska banne mig ta och prova på att göra egna och ha några köpepizzor beredda ifall det spårar ur totalt.
Nu ska jag titta runt lite här på din blogg!
Hej Emma – kul att du hittat hit! Vilken trevlig blogg du har! Och så spännande med flytt till soliga nejder
Jag förstår faktiskt inte de som säger rå fisk på sushi – jag hade helt vanliga räkor och helt vanlig kallrökt lax och det är ju nåt de allra flesta äter. Lycka till 🙂
Kram