Det blev hemlagad pizza till kvällsmat idag. Men ingen vanlig pizza utan en som faller inom ramen för LCHF (LowCarbHighFat) Denna enkla pizza blev mycket god och satsen räcker till 2-3 personer.
100 g riven Grana Padano (parmesan), Västerbottenost eller liknande
4 ägg
0.75 dl vispgrädde
2 msk fiberhusk
Lite salt
Vispa ägg, grädde och fiberhusk med elvisp, blanda sist ner osten. Låt stå ca 5 minuter. Fördela degen på två plåtar. Grädda i ugn ca 15 minuter i 175g. Lägg sedan önskat pålägg på bottnarna och grädda i 250 g tills osten smält och allt fått fin färg. Smaklig måltid!
Mmmm, kanske man måste prova en pizza då:) tack för receptet:) kram
Ja en pizza är ju inte fel 🙂
Ser jättegott ut! Måste nog prova – tack för receptet 🙂
Ja och som rester till dagens lunch fungerade den också utmärkt! 🙂
Låter väldigt gott, tycker vi också, men förlåt okunskapen men vi vet inte vad fiberhusk är för något?
Fick ytterligare en underbar kväll här i Kårehamn, med Rolle & Carina. Härliga och positiva människor som man har kul med och skrattar gott. De har nu åkt vidare på sin semester, men vi är kr i Kårehamn, vi trivs här och vädret är helt otroligt fint. Inte ett moln på himlen. Ha det så gott. Kram 3 M
Fiberhusk innehåller mkt fiber, vilket är bra speciellt för de som inte tål gluten. Men är bra till alla o bra att använda. FiberHusk innehåller 100 % pulveriserat psylliumfröskal. Tack vare sitt rika innehåll av kostfiber (85%) kan fiberHusk suga upp vätska och svälla. Det ger en geléartad konsistens som binder samman degen. Fiberhusk finns oftast bland de glutenfria produkterna eller i hälsokosthyllan.
Låter som om ni har det superhärligt! Inte ens vi har regn idag 🙂 Kram
Min fru Birgitta brukar säga att jag är ”Pizzatokig”. I varje land jag besöker, blir det oftast en till två pizzor. På något vis sätter det en stämpel på köket i landet där jag är. En pizza jag beställde i Punat, Kroatien, gick bara inte att äta, beta salt helt enkelt. Din pizza såg riktigt god ut. Kan det bli annat med grädde i.