Våran helg blev kort eftersom vi hade en del att pyssla med igår, lördag. Så vi for inte ut med husbilen förrän efter lunch igår. Vi började med att lämna av yngsta dottern, som ska till England och OS om några dagar. Men kompisarna har en liten ”förträff” några dagar. Sedan hade vi tänkt att åka bara en kortis – till Främby Udde, Men när vi kom dit fanns det en del arbetsfordon där, som vi snabbt kunde härröra till katergorin ”Asfaltläggare” Vi åkte därför därifrån. Istället hamnade vi på langos-afton på CaravanClubs camping Smednäset
Kvällen var solig och mycket trevlig. Kul att träffa gamla och ny bekanta. Sedan följde en helt underbar morgon! Himlen var klarblå och solen värmde så jätteskönt. Naturligtvis blev det ett morgondopp i sjön och efter det morgonkaffe med nybakad fralla.
Sedan for vi iväg på lite cachjakt i Falu-trakten. Vi hittade inte bara cacher utan årets första kantareller, (vi hittade fler än vad som finns på bild) så nu i kväll blir det smörstekta kantareller! En kul cache hittade vi också vid ”Nappträdet” Här lämnar alla barn sina nappar. Det så riktigt kul ut. En del hade suttit där länge….. och andra var helt nya.
Vilka härliga dagar ni fick i solsken dessutom:) Men det är ni värda. Du…nappträdet var ganska gulligt:) Undrar bara om det betyder nåt särskilt med alla nappar? Ha en bra kväll o kram till er// Deciree
Det är bara ett träd där barnen hänger upp sina nappar, när de slutat med napp. Istället för att lämna den till tomten, kanske 😉 Kram själv
Så trevligt – langos, det är gott det… och kantareller är inte heller dumt 🙂
Ha det bra!
Kanske man skulle prova kantareller på langosen? Det måste väl bli dubbelt så gott?!? 😉
Kantareller skogens härliga guld, ett sådant nappträd såg vi när vi landade till med husbil i Blekinge !
Kul att det finns på flera ställen 🙂
Jag visade vårt minsta barnbarn, Oliver drygt 2,5 år, ditt ”Nappträd”. Han kan knappt äta och ta ur nappen ur mun. Han vände och sa ingenting, när han såg din bild.
*Skrattar* kan det vara så att han inte vill lämna ifrån sej sina nappar 😉
Sandormen på Skagen – traktorn som kör besökare ut till Grenen – tycks vara en napptraktor, för den hade en hel svans med nappar hängande därfram.
Spännande att napp-varianten finns på flera ställen 🙂
Det är lustigt att det finns så många olika sätt att ” lura” de små att lämna ifrån sig sina nappar, men en kul idé, ändå. Vi fick trevligt Borlängebesök Idag, vi drar tillÖland och träffas igen i Kårehamn, det var jättekul. Kramar 3M
Är ni här på cachjakt får ni leta upp trädet 🙂 Visst är det kul med besök och speciellt om de är från Borlänge 😉 Kram
Vilket härligt nappträd 🙂