Idag på morgonen har vi varit bort till logen där vår husbil är vinterförvarad. Nu är ordningen återställd och vi har hämtat hem den. Resten av dagen ska jag städa (tänk att det är så roligt att städa husbilen!) Plocka in i lådor och skåp. Skölja vattentanken, och sen ska jag sätta mej ner och njuta av en kaffetår. I husbilen så klart! Så nu vet du vad jag gör idag 🙂
Utsikten från mitt smutsiga köksfönster är helt OK tycker jag!
Så snygg bil ni har,vi tog hem våran igår o idag tar vi en premiärtur,så härligt när vi får
ut på tur igen,vi tar katten med o drar en sväng !!!
Vi kanske ses på vägarna nånstans,ha det gött i vårsolens glans !!!
M.v.h. Rolle o Carina
Vad kul att ni har hittat hit Rolle och Carina! Vad spännande med premiärtur, hoppas allt fungerar till belåtenhet. Jo nog skulle det vara roligt att mötas nånstans. Ha det gott ni med! 🙂
Hei!
Så härligt. Vi har ny husbil och premiärturen går til mandagen ned til blomsterfloriaden. Njuta av din kaffetår i vårsolen.
Else Marie
Hej Else Marie Vad roligt att du har hittat hit! Vad roligt med ny husbil och spännande att fara iväg. Ha det så härligt på er resa!
Välkommen ut i det fria, tuta om ni ser oss, vi tutar om vi ser er.
Absolut Matts. Vi kommer att tuta på varenda Kabe vi får syn på , för säkerhets skull 😉
Vilket fint väder ni har, till skillnad mot att snö som vi fått!
Vårat Annex står ff kvar inne i tältet och vi har inget planerat ännu , Jakob måste bli helt återställd först. Så fin eran bil ser ut, hur lång är den o vilken vikt har den, undrar ”nyfiken i en strut”.
Då hoppas vi på att Jakob snabbt återhämtar sej. Vår bil är 6.80 lång och totalvikten är 4250 kg. Ha en bra kväll
Mycket roligare att städa husbilen än att städa hemma, av nån anledning 😉
Visst är det konstigt?! Städa är ju alltid städa 😉
Härligt! Ett alldeles äkta vårtecken 🙂
Ja det har du rätt i 🙂 Vem bryr sej om tranor och blåsippor. Ut med husbilen – det är det som räknas
Jag skulle också vilja äga en husbil…..det verkar så praktiskt. Vi hade husvagn förr innan det blev segelbåt. Kan man inte ha allt?
Visst är det praktiskt, man har huset på ryggen och kan köra iväg närsomhelst. Husvagn har jag aldrig provat och med båt vill jag bara ha solsken. Brr för att vara på sjön när det regnar… 😉
Helt klart är det mycket trevligare att städa husbilen än hemmet. Hoppas kaffetåren var extra god i husbilen:) kram
Kan det vara för att husbilen har så många färre kvadratmetrar och att det går fortare? Ja kaffet smakade himmelsk 🙂