Efter ett par riktigt hektiska veckor, har jag nu slagit ner rumpan i TV soffan. Mätt efter en hemlagad gulasch, sitter jag nu här och njuter av att det blivit Adventsstädat i hela huset. I köksfönstret sitter min stjärna som min far gjorde för närmare 30 år sen. Den är gjord av näver han plockade själv. Den sprider ett mjukt och varmt sken och det är nog min käraste Advents- och julsak. 
18 reaktioner på ”Adventstid”
Kommentarer är stängda.
Vilken fin stjärna och vad kul att ha, istället för allt importerat. Jag vet att det är snyggare att klä granen i bara röda kulor, men jag vill hänga i julpyntet som pappa satt och gjorde på kvällarna och som de hade i granen. Du har gjort dina värsta veckor, vi har våra tre värsta veckor kvar. En stor adventskram från oss.
Ja, det har stort affektionsvärde. och det är fantastiskt roligt att den har hållit genom åren och inte torkat ut, eller på annat sätt blivit förstörd.
Hoppas era slit-veckor ändå blir drägliga.
En stor Adventskram tillbaka till er två!
Ovanligt snygg stjärna tycker jag, den hade din pappa kunnat tjäna en bra slant för idag. Vi kör med moderna som inte alls skapar samma känsla. Önskar er en trevlig första advent.
Tack! Han höll på en hel del med näver, men bara till husbehov. Har både väskor, lampor och brödfat. Detsamma till er 🙂
Det är gott med gulasch soppa. Vi köpte hemgjord sån i Ernst vid Mosel. Den var jättegod:) Anette. Jag har tappat min domän o återgår till mitt: Vardags-glitter.blogspot.se. Vill du ändra hos dej?: Kram
Det låter jättegott!
Så klart jag gör – fixar det genast! Kram vännen 🙂
låter som en perfekt fredagskväll, gulasch, soffan och en mysig adventsstjärna som sprider ett skönt sken, njut av kvällen. Kram
Ja äntligen lite äkta fredgasmys 🙂
Kram
Den stjärnan får du allt vara rädd om!
Trevlig helg!
Kram
Absolut! Det är ett jättefint minne efter far.
Detsamma och Kram till er
Vacker stjärna… och ett fint minne.
Tack för din kram… ibland är livet lite tungt…
Önskar dig en fin helg!
Kram
Ja det är verkligen ett fint minne.
Detsamma och Kram
Verkligen en jättefin stjärna, och med inbyggd nostalgi dessutom 🙂
Ja det är det verkligen 🙂
Ett riktigt hantverk kan man säga,snygg !!!
Nu lyser vi upp huset med olika ljus….
Ha en fin helg/Kram
Tack ja det är en mysig tid nu med alla ljus i fönstren och på andra ställen
Kram
De där med näver höll vi på med i Norrland, men jag har inget kvar, vilket är synd. Den får du allt vara rädd om!
Kram till Dig och de dina!
Absolut – det är nog min käraste advents/julsak
Kram