After Work

Att få avsluta arbetsveckan med ett restaurangbesök, känns inte helt fel. Det blev ett besök på Victuscella, i Falun idag.  Att slå sej ner vid dukat bord och äta nåt gott är härligt avkopplande. Och om maten dessutom är så där god, så det bara smälter i munnen, är det fulländat!

Smörstekt hjortytterfilé med gratäng på sötpotatis serverad med en krämig kantarellsås, hjortroncréme och karamelliserad lök

Créme brulee smaksatt med espresso serverad med en chokladbakelse, havtornsglace samt en kula mintglass

Passions- och chokladmoussetårta bestående av en browniebotten med tre lager mousse gjord på mörk och ljus choklad, toppad med passionsfrukt och serverad med passionfrukt- och körsbärssås.

Ja vad säger ni om det, gott folk??

4 reaktioner på ”After Work

    1. Vi åt likadana varmrätter (då blev det bara en bild) men desserten tog vi olika – därav två bilder. Jag hade inte orkat äta båda två 😉

Kommentarer är stängda.