I år införs nya registreringsskyltar i Sverige. Och jag såg faktiskt en på stan idag på en alldeles ny bil. Bilden är dock hämtad från GoogleNär det gäller den ordinarie, vita skylten försvinner möjligheten att välja bort EU-symbolen och därtill ska bilens så kallade fabrikatskod skrivas ut ovanför själva registreringsnumret tillsammans med fordonets chassinummer. Koden består av två eller tre tecken, till exempel VOL för Volvo. Transportstyrelsens ambition med förändringen är att göra det svårare att falskskylta fordon.
Dessutom inför Transportstyrelsen en helt ny typ av skylt för tävlingsfordon, till exempel rallybilar som färdas begränsade sträckor på allmänna vägar. Skylten får en orange botten, svart text och EU-symbolen till vänster.
Andra förändringar är att MC-skylten blir mindre eftersom kontrollmärket slopats. Det blir enklare att få den mindre så kallade USA-skylten. Och EU-märkning blir obligatoriskt även på taxiskyltar, saluvagnsskyltar och de mindre USA-skyltarna.
Då har man en sådan att se fram emot då!
Kram
Vi med 😀
Den nyheten har vi gått miste om 🙂
Kanske kommer m nya Bobilen ???
Ha det gott/Kram
Det är väl alltid kul att se fram emot nåt nytt 😉 Vem vet vad som händer framöver?!
Kram
Jag skulle vilja ha ett eget namn på min skylt, men jag är för snål till det och BOBIL är redan upptaget. Kram
600 kr per år kan det ju vara värt. Prova med MaBiTo 😀
Kram
Kostar det inte mera? Tio tusen kronor har jag hört… Återkom gärna om du vet mera… Kram
http://www.transportstyrelsen.se/Vag/Fordon/Registreringsskylt-och-bevis/Om-registreringsskylt/Allmant-om-personlig-skylt/
6000:- för 10 år står det på transportstyrelsens sida
Kram